В годините, когато българската държава прави сериозен опит да регламентира българската адвокатура като институция, която да мери ръст с адвокатури, формирани в продължение на столетия, начало на българската адвокатура и специално на Бургаската, се поставя от личности, притежаващи качества, които я правят достойна.

От средите на адвокатурата у нас излизат редица политически дейци – местни и в национален мащаб. Те са общински съветници, кметове, околийски и окръжни началници (Д. Т. Бракалов, Ат. Славов, Иван Ст. Йовчев, Христо Минев Богоев, Тодор Русчев, Петко Чорбаджиев, д-р В. З. Нейчев, д-р Пеню Динчев). Участват във всички национални акции и събития в отстояване стремежите на нашия народ (д-р Иван Патев, д-р Павел Ношков, Цоню Селвелиев, Григор Кацаров, Димитър Янев).

Адвокатите и от по-новото време продължават възрожденските и народополезни традиции от по-ранния период (д-р Владимир Бурилков, Илия Тодоров, д-р Н. Ханджиев, Минчо Минчев, Стоил Василев). Те са новатори в стопанския живот и с новаторски амбиции, които служат за стопанското преуспяване и икономически напредък на страната (д-р В. З. Нейчев, д-р Цоню Тотев, д-р Димо Ж. Желязков, Костадин Т. Сукнаров, д-р Фоти Симеонов). Изявяват се като просветни дейци – писатели и издатели на вестници (Петко Чорбаджиев-Росен, Ангел Петров Горанов, д-р Владимир Бурилков, Иван Минтов, Асен Драгнев, Стоян П. Шивачев).

Представяме списък на председателите на Адвокатски съвет – Бургас за периода от 01.07.1925 г. до настоящия момент:

  • Тодор Икономов (1925 - 11.03.1926);
  • Досю Чехларов (1926 - 1928);
  • д-р Иван Патев (1929 - 1930);
  • Досю Чехларов (1931 - 27.10.1932);
  • Михаил Бакърджиев (1932 - 1933);
  • Стоил Василев (1933 - 1935);
  • Тодор Златанов (края на 1935 - 18.08.1937);
  • Йордан Будуров (18.08.1937 - 23.07.1938);
  • Стоил Василев (1938 - 1939);
  • Илия Тодоров (1940 - 1941);
  • Петко Гълъбов (1941 - 1943);
  • Илия Тодоров (1944 - 01.10.1945);
  • Стоил Василев (01.10.1945 - 07.07.1946);
  • д-р Никола Ханджиев (1946 - 1947);
  • Илю Иванов (1947 - 06.02.1959);
  • Георги Бахчеванов (1959 - 28.12.1964);
  • Христо Илиев (1965 - 26.09.1978);
  • Стойко Белчев (29.09.1978 - 1992);
  • Константин Стоянов (1993 - 04.02.1995);
  • Йордан Кебеджиев (04.02.1995 - 1996);
  • Александър Даскалов (1997 - 1998);
  • Иво Баев (1998 - 2001);
  • Божидар Кънчев (2002 - 2003);
  • Юрий Бошнаков (2004 - 2007);
  • Христо Спиров от (2007 - 2013);
  • Христофор Кондев (2013 - 2019);
  • Юрий Бошнаков (2019 - до момента).